رمز یکبار مصرف

امروزه بواسطه گسترش شیوه‌­های پرداخت و رشد روش‌های سوء استفاده، بالا بردن امنیت تراکنش‌های بانکی به یکی از چالش‌های اصلی بانک‌ها تبدیل شده است. در این میان، با توجه به بالا بودن نرخ استفاده از کارت، بصورت حضوری یا غیر حضوری همچون درگاه‌های پرداخت اینترنتی، بالا بردن امنیت این نوع تراکنش‌ها از اولویت بسزائی برخوردار شده است.

چالش­‌های موجود مربوط به رمز ثابت کارت‌های بانک:

 • عدم رعایت نکات ایمنی توسط شهروندان در زمان استفاده از کارت بر روی دستگاه خودپرداز
 • اخذ رمز کارت مشتریان از سوی فروشندگان و وارد نمودن رمز توسط صاحب کسب و کار بر روی دستگاه پایانه فروشگاهی
 • وجود پایانه های فروش جعلی مورد استفاده در کسب و کارهای فاقد مکان مشخص (دست فروش‌های بین راهی و..)
 • وجود فروشگاه‌های اینترنتی نامعتبر

  به‌منظور برطرف نمودن مشکل فوق، طرح استفاده از رمزهای یکبار مصرف به عنوان یکی از ابزارهای مفید می‌تواند مورد توجه باشد و با توجه به عدم رغبت مشتریان برای استفاده از دستگاه مجزا جهت تولید رمز یکبار مصرف، استفاده از برنامه‌های کاربردی بر روی گوشی‌های تلفن هوشمند، یک گزینه مناسب و منطقی به نظر می‌رسد.


به‌منظور برطرف نمودن مشکل فوق، طرح استفاده از رمزهای یکبار مصرف به عنوان یکی از ابزارهای مفید می‌تواند مورد توجه باشد و با توجه به عدم رغبت مشتریان برای استفاده از دستگاه مجزا جهت تولید رمز یکبار مصرف، استفاده از برنامه‌های کاربردی بر روی گوشی‌های تلفن هوشمند، یک گزینه مناسب و منطقی به نظر می‌رسد.

در این راستا بانک آینده به منظور حفظ امنیت کارت‌های مشتریان و جلوگیری از سوء استفاده از کارت‌های مشتریان محترم، نسبت به طراحی و راه‌­اندازی سامانه رمز یکبار مصرف اقدام نموده است که در ادامه به توضیحات بیشتر آن می­‌پردازیم.


لازم به توضیح است مشتریان می توانند برای انجام تراکنش‌های غیرحضوری کارتی خود، از رمز دوم یکبار مصرف به جای رمز دوم ثابت خود استفاده نمایند. این رمز، برای مدت کوتاهی (۱۲۰ثانیه) معتبر است و بعد از آن، فاقد اعتبار می‌باشد؛ در صورت افشای یک رمز، رمز سایر تراکنش‌های کارت مشتری نیز افشا نشده و امنیت سایر تراکنش های مشتری حفظ می‌گردد.


از تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸ ، استفاده از رمزهای دوم ثابت تنها برای تراکنش‌های غیرحضوری با سقف مبلغ یک میلیون ريال با پذیرش مسئولیت تمامی مخاطرات امینتی آن توسط مشتری مجاز خواهد بود و برای تراکنش های بیش از این مبلغ میبایست از رمز دوم پویا استفاده گردد.

استفاده از رمز دوم پویا برای تمامی تراکنش‌های غیرحضوری امکان‌پذیر است. درصورت عدم تمایل به استفاده از رمز دوم ثابت برای تراکنش‌های کمتر از مبلغ یک میلیون ريال، میبایست برای غیرفعالسازی رمز دوم ثابت به دستگاه‌های خودپرداز بانک آینده مراجعه شود، در این صورت برای تراکنش های مذکور نیز میبایست از رمز پویا استفاده گردد.

نحوه فعال‌سازی برنامه رمز یکبار مصرف بر روی گوشی‌های تلفن همراه هوشمند: ( دارای سیستم عامل‌های اندروید، ISO ):

رویه کلی کار (بدون اشاره به جزئیات) به شرح زیر خواهد بود:

 • 1 -مراجعه مشتری به سایت بانک و دریافت برنامه رمز یکبار مصرف از روی سایت بانک آینده براساس سیستم عامل گوشی.
 • 2 -نصب برنامه بر روی گوشی مطابق راهنمای نصب.
 • 3 -ثبت شماره موبایل در برنامه برای دریافت کد فعالسازی برنامه از طریق پیامک.
 • 4 -تخصیص رمز یا الگو (Pattern) برای ورود به برنامه رمز یکبار مصرف.
 • 5 -اجعه مشتری به یکی از دستگاه های خودپرداز بانک آینده و انتخاب منوی «عملیات رمز» و «فعالسازی رمز یکبار مصرف اول/دوم» از طریق ریما به منظور دریافت بخش اول کد فعالسازی برای رمز اول/دوم کارت. (در صورت انطباق شماره تلفن همراه ثبت شده بر روی دستگاه خودپرداز با شماره همراه در اختیار بانک، بخش اول کد فعال‌سازی از طریق رسید به مشتری ارائه خواهد شد. )
 • 6 -ثبت بخش اول کدفعالسازی دریافت شده از دستگاه خودپرداز (در رسید چاپی) بر روی برنامه رمز یکبار مصرف. ( ۸ رقمی)
 • 7 -دریافت بخش دوم کد فعالسازی از طریق پیامک.
 • 8 -ثبت بخش دوم کد فعالسازی دریافت شده از طریق پیامک بر روی برنامه رمز یکبار مصرف. (۱۲۰ رقمی)

نحوه فعال‌سازی برنامه رمز یکبار مصرف بر روی گوشی‌های تلفن همراه غیر هوشمند:

رویه کلی کار (بدون اشاره به جزئیات) به شرح زیر خواهد بود:

 • 1 -مراجعه مشتری به یکی از دستگاه های خودپرداز بانک آینده و انتخاب منوی «عملیات رمز» --> «فعالسازی رمز یکبار مصرف دوم» --> «روش پیامک» به منظور دریافت کد فعالسازی برای رمز دوم کارت. (در صورت انطباق شماره تلفن همراه ثبت شده بر روی دستگاه خودپرداز با شماره همراه در اختیار بانک، کد فعال‌سازی از طریق رسید به مشتری ارائه خواهد شد.)
 • 2 -دریافت کد فعال‌سازی از دستگاه خودپرداز در رسید چاپی. ( ۸ رقمی)
 • 3 -ارسال کد فعال‌سازی دریافتی به سرشماره ۳۰۰۰۹۴۰.
 • 4 -دریافت پیغام «ثبت نام شما با موفقیت انجام شد»

شایان ذکر است برای بهره‌مندی از برنامه ریما، ضروری است که آخرین نسخه این نرم افزار، از روی وب سایت بانک، دریافت و سپس بر روی تلفن همراه نصب گردد.


اطلاعات آخرین نسخه ریما در Android
شماره نسخه: 1.5
تاریخ انتشار: 1400/06/14

اطلاعات آخرین نسخه ریما در IOS
شماره نسخه: 1.5
تاریخ انتشار: 1400/07/03


امکان فعال سازی رمز پویا، از طریق سامانه‌های «پیشخوان مجازی» و «کیلید»
در راستای ارزش‌آفرینی و سهولت دسترسی بیش‌تر مشتریان به خدمات متمایز بانک آینده و ارتقا خدمات غیرحضوری به مشتریان محترم و هم‌چنین، توسعه خدمات بانکداری الکترونیکی، خدمتی جدید از سوی بانک آینده، ارائه شد. مشتریان محترم می‌توانند از طریق دو اپلیکیشن «پیشخوان مجازی» و «کیلید»، نسبت به فعال‌سازی رمزهای پویا برای هر یک از کارت‌های بانک آینده خود، اقدام نمایند.